Skąd się bierze woda w naszych kranach? Czy nasza ,,kranówka” jest zdrowa i czy nadaje się do picia? – to pytania, które zadawały przedszkolaki z grupy Mądre Sówki podczas realizacji projektu ,,Woda- nasz skarb”. Odpowiedź na te i inne pytania uzyskały podczas wycieczki do Stacji Uzdatniania Wody, na którą się wybrały 29 kwietnia. Podczas wycieczki dzieci zobaczyły, jak wygląda i jak jest zbudowane ujęcie wody w Józefowie i w Choczu. Dowiedziały się, że woda w ich domach pochodzi z ujęcia w Józefowie i pozyskiwana jest ze studni głębinowej.

W trakcie oprowadzania pan G. Kaczmarek w ciekawy sposób wyjaśnił, skąd bierze się woda, którą mamy na co dzień w kranach. Przedszkolaki zobaczyły proces filtrowania wody, porównywały wodę przefiltrowaną, która trafia do naszych kranów oraz tą, która odprowadzana jest do zbiornika retencyjnego. Dzięki temu mogły poznać dokładnie „drogę”, jaką musi  pokonać woda, aby mogła trafić do naszych mieszkań. Przedszkolaki miały możliwość zobaczenia miejsca i urządzeń, gdzie przebiega cały proces uzdatniania wody.  Zobaczyły wiele pomp, filtrów oraz innych urządzeń niezbędnych do tego, aby woda nadawała się do picia. Celem wycieczki było podniesienie świadomości ekologicznej wychowanków oraz przybliżenie dzieciom istoty procesu oczyszczania wody w ochronie środowiska naturalnego.

Dziękujemy panu Gabrielowi Kaczmarkowi- prezesowi Zakładu Wodno-Kanalizacyjnego w Choczu za miłe przyjęcie, oprowadzenie po obiektach i otrzymane upominki.

st.uzd1

st.uzd2

st.uzd3

st.uzd4

st.uzd5

st.uzd6

Kolejnym punktem naszej wycieczki był market ,,Lewiatan”, w którym przywitał nas kierownik sklepu- p. Fabian Reśliński. Dzieci miały możliwość zapoznania się z rozplanowaniem stoisk oraz zostały zaproszone do części magazynowej. Przedszkolaki z zainteresowaniem przechodziły od stoiska do stoiska. Obserwowały klientów podczas wypakowywania zawartości koszyków i płacenia za zakupy. Dokonały też drobnych zakupów podczas, których pani ekspedientka demonstrowała dzieciom kasę fiskalną i czytnik kodów paskowych, a niektórzy mogli sami skasować swoje zakupy. Utrwalały zasady właściwego i kulturalnego zachowania się w sklepie. Wielką radość sprawiły dzieciom upominki, które otrzymały od kierownictwa sklepu po zakończeniu zwiedzania.

Dziękujemy kierownikowi i personelowi sklepu „Lewiatan” za miłe przyjęcie i słodką niespodziankę.

lewiatan2

lewiatan1

lewiatan4

lewiatan6

lewiatan5

Na zakończenie spacerkiem udaliśmy się do Restauracji Piotruś.

Po miłym powitaniu, dzieci zostały oprowadzone po obiektach restauracji przez właściciela- pana Piotra Stencla. Dzieci zobaczyły małą i dużą salę, w której organizowane są przyjęcia, następnie zostały oprowadzone po części kuchennej oraz restauracyjnej lokalu. Właściciel opowiedział dzieciom o przeznaczeniu poszczególnych pomieszczeń: zmywalni, magazynów, pomieszczeń dla personelu oraz kuchni. Przedszkolaki poznały zawody osób pracujących w restauracji. Bardzo miłym akcentem wizyty był pyszny obiad. Dzieciom tak bardzo smakował, że niektórzy prosili o dokładkę. Nasze przedszkolaki po raz kolejny spotkały na swej drodze osoby życzliwe i pełne zrozumienia dla ich potrzeby poznawania otaczającego świata. Wizyta ta sprawiła wszystkim wiele radości i poszerzyła wiedzę przedszkolaków.

Bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie i miłe przyjęcie panu Piotrowi Stenclowi oraz całemu personelowi restauracji PIOTRUŚ.

piotrus4

piotrus1

piotrus6

piotrus7

piotrus5

piotrus3

Wycieczka ta dostarczyła przedszkolakom wiele pozytywnych wrażeń, wzbogaciła je o nowe wiadomości i spostrzeżenia. Dzieci utrwalały właściwe i kulturalne zachowanie się w miejscach publicznych. Do odwiedzenie tych wszystkich obiektów i dostarczenie wiedzy poznawczej bliskiego otoczenia przyczynili się rodzice Jasia, którym serdecznie dziękujemy!