Szkoła Podstawowa w Kuźni

Od 8 do 15 maja 2019 roku  w naszej szkole trwała IV przerwa na czytanie. Ponad 60 osób ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Kuźni wzięło udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie, zorganizowanej przez p. Monikę Szablewską. Wydarzenie to odbywało się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. IV Przerwa na czytanie” to  pomysł na promocję czytelnictwa, skierowany do wszystkich szkół. Chodziło o  pokazanie dzieciom, że czytanie jest ciekawe, jak również zachęcenie do sięgnięcia po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. 

Edukację czytelnictwa rozpoczęliśmy od najmłodszych dzieci. 8 maja przedszkolaki odwiedziły bibliotekę. Dzieci z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Tematem spotkania było zapoznanie maluchów z biblioteką. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem przeglądały książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla najmłodszych. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować, a także dowiedziały się jakie prośby ma dla nich książka. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni. Przedszkolaki znakomicie sobie poradziły. Najmłodsi chętnie opowiadały o swoich ulubionych bajkach, o tym, kto im czyta na dobranoc i jakie książki podobają im się najbardziej. Przedszkolacy wypożyczyli kilka książeczek, by móc je czytać  w przedszkolu i w domu. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Pani bibliotekarka M. Szablewska przeczytała dla dzieci bajeczkę pt. „Ośla skórka”. Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do nas,  aby korzystać z bogatej oferty dla dzieci.

Miłą niespodzianką była także wizyta p. Ewy Wojciechowskiej i p. Kingi Janas- radnych z naszego obwodu. Panie odwiedziły naszą szkołę, żeby uczestniczyć wspólnie z nami w IV przerwie na czytanie. Z tej okazji p. Ewa odwiedziła oddziały przedszkolne oraz kl. I-III i przeczytała naszym dzieciom przepiękną bajkę „O rybaku i złotej rybce”. Wszystkie dzieci uważnie słuchały, a następnie odpowiadały na pytania zadawane przez panią Ewę. W zamian dostały od pani radnej słodki upominek. Natomiast p. Kinga Janas gościła w starszych klasach, wzbudzając czytelniczą ciekawość u uczniów książką Krzysztofa Petka pt. „Zaklęcie dla Golema”. Do przybyłych zaproszonych gości dołączyła również nasza pani dyrektor Ewa Jabłońska, która umiliła czas naszym uczniom kontynuując lekturę „Zaklęcie dla Golema”. Dziękujemy pani Ewie Wojciechowskiej, pani Kindze Janas oraz naszej pani dyrektor Ewie Jabłońskiej za interesujące spotkanie i przekazanie nam mnóstwa pozytywnej energii .

Zwieńczeniem akcji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek było 15 maja utworzenie przez całą społeczność szkolną na pierwszym piętrze olbrzymiego węża złożonego z ponad 60 ludzkich ciał. To przedszkolaki, uczniowie i nauczyciele stworzyli Wielkiego Czytelnika, który swoją różnorodnością symbolizuje, że każdy z nas ma swoje zainteresowania, że każda książka pobudza naszą wyobraźnię i otwiera przed nami inny świat. Chętni uczniowie i nauczyciel czytali głośno książkę Katarzyny Szostak „Zaginął Tygrys!”. Udało nam się przeczytać książkę od początku do końca. Czytali i mali i duzi, młodsi i starsi. Uczniom pomysł bardzo się spodobał, dowodem na to, były liczne odwiedziny w bibliotece. Olbrzymi Wąż był także dla nas znakiem, że wszyscy stanowimy całość – szkolną społeczność – że potrafimy zrobić coś razem, naprawdę zgodnie i mieć z tego satysfakcję! Wreszcie wąż to przecież symbol biblijny – pokusy, której ulegli pierwsi ludzie… i my też! Skusił nas niezwykły świat książek – o bohaterach podobnych do nas.

IV Przerwa na czytanie” rozbudziła zainteresowania czytelnicze wielu uczniów. Udowodniła, że dzieci i uczniowie kochają książki i posiadają niemałą wiedzę na ich temat.

Mamy nadzieję, że udział naszej społeczności w tej akcji przyczyni się do rozpropagowania wśród nich „mody na czytanie”!!!

bib3

bib2

bib1

czytanie003

dzień czytania 013

dzień czytania 014

czytanie 005

czytanie 007

czytanie 012