16 maja br. grupa najstarszych przedszkolaków wraz z opiekunami udała się na wycieczkę do Kórnika. Pierwszym celem zwiedzania był zamek kórnicki. Ten istniejący już od średniowiecza typowo polski  zamek obronny jest wielką atrakcją w Wielkopolsce. Zamek swą świetność  zawdzięcza głównie  rodom Działyńskich i Zamoyskich. Przepiękne komnaty zamkowe, ozdobione cennymi  obrazami i  oryginalnymi meblami z okresu zaborów  polskich zrobiły wielkie wrażenie na zwiedzających, a dzieciom szczególnie spodobały się szafy gdańskie z ukrytymi otworami na klucz. Zwiedzający podziwiali też obraz słynnej Białej Damy, czyli Teofili  Działyńskiej, jednej z właścicielek zamku, która znana była w okolicy jako mecenas sztuki i kultury. Postać Białej Damy wzbudziła zainteresowanie dzieci, gdyż podobno co noc schodzi z obrazu i odwiedza pałacowe komnaty. Zgromadzone eksponaty, piękne podłogi i meble budziły zachwyt zwiedzających, a spotkanie z Białą Damą, o której na samym początku wspomniała pani przewodnik, zaspokoiło dziecięcą ciekawość. Jak przystało na starszych przedszkolaków, dzieci potrafiły zachować się w muzeum, pamiętały, że nie należy dotykać eksponatów i słuchać przewodnika. Nowością dla dzieci były buty muzealne, które należy zakładać podczas zwiedzania, by nie niszczyć zabytkowych podłóg.

Kolejnym punktem wycieczki było Arboretum Kórnickie, które zostało założone w 1826 roku przez Tytusa Działyńskiego, ówczesnego właściciela. Arboretum to ogród dendrologiczny, miejsce, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy. Będąc w ogrodzie zwiedzający dowiedzieli się, że arboretum w Kórniku jest największym i najstarszym w Polsce i czwartym co do wielkości w Europie. Znajduje się w nim ponad 3500 gatunków drzew i krzewów, w tym wiele egzotycznych. Chodząc alejkami parku, podziwiano kilkusetletnie kwitnące magnolie i rododendrony, drzewa ciasteczkowe, platany, buki, jawory. Największe zaciekawienie przedszkolaków wzbudził cypryśnik błotny z wykształconymi korzeniami oddechowymi. Spacer po arboretum był bardzo przyjemny i nikomu nie przeszkadzał lekko padający deszcz, którego bardzo potrzebowały rosnące tam rośliny.

Po spacerze nadszedł czas na odpoczynek i rejs statkiem po Jeziorze Kórnickim. Podczas 40 minutowego rejsu stateczkiem Anna Maria podziwiano Zamek Kórnicki z różnych perspektyw, piękną wiosenną przyrodę, a nawet z pokładu statku udało się wypatrzeć czaplę, perkoza, kaczki.

Ostatnim punktem wycieczki był obiad w McDonalds, który dzieciom bardzo smakował. W oczekiwaniu na posiłek przedszkolaki wesoło spędziły czas w sali zabaw i gier.

Dzieci choć utrudzone nie chciały jeszcze wracać do domu. Wycieczka do Kórnika dostarczyła dzieciom nowych wrażeń i wzbogaciła wiedzę krajoznawczą, stanowiła jeden z elementów realizowanego w tej grupie projektu ,,Woda – nasz skarb”.

kórnik2

kórnik1