Szkoła Podstawowa w Kuźni

Od 1 do 10 czerwca w naszej szkole trwał Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. XVIII edycja organizowana była pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom”. Wychowanie przez sport i czytanie”.

Mistrzowie sportu są idolami młodego pokolenia, zatem płynący z ich ust przekaz o potrzebie czytania jest mocnym sygnałem dla młodzieży i zachętą, żeby dbać o swój wszechstronny rozwój, nie tylko fizyczny. W dzisiejszym świecie mistrz sportu powinien być bowiem człowiekiem oczytanym i wykształconym. Hasło Tygodnia nawiązuje też do tegorocznych uroczystych obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Czytelniczy tydzień zainaugurowali bracia Szablewscy, którzy przygotowali prezentację na temat swoich zainteresowań piłką nożną. Następnie dzieci i uczniowie w grupach tworzyli sportowe wydanie czasopisma „Świerszczyk”. We wtorek gościliśmy pana Grzegorza Markiewicza, który naszym najmłodszym dzieciom i uczniom opowiedział o snowbordzie. Dzieciaki mogły przymierzyć strój snowboardzisty i dowiedzieć się na czym polega ten sport. Następnie pan Grzegorz przeczytał na głos naszym dzieciom opowiadanie Beaty Pawlikowskiej. W tym dniu również bracia Maciejewscy opowiedzieli o swoim zainteresowaniu sportowym. Ignaś i Antoś przynieśli strój i wyposażenie jakie jest potrzebne, żeby ćwiczyć boks. Uczniom sprawiło niesamowitą radość móc przymierzyć kask czy rękawice bokserskie.

Miłą niespodzianką była wizyta trenera klubu piłkarskiego Stal Pleszew pana Miłosza Twardowskiego, który opowiadał nam o kluczowych cechach sportowca. Trener Stali uświadomił nam, że bycie sportowcem to dla wielu z nas sposób na życie. Sportowy tryb życia, zarówno na poziomie mistrzowskim, jak i amatorskim wymaga wielu poświęceń i wyrzeczeń. Na szczęście, z takiego stylu życia możemy wynieść więcej korzyści niż strat. Dlatego warto uprawiać sport i na dobre wpisać aktywność fizyczną w swój codzienny plan dnia. Każdy, kto regularnie trenuje, ćwiczy nie tylko swoje ciało, ale również umysł. Często to właśnie głowa decyduje o naszych wynikach i dalszych postępach w sporcie i w nauce. Zazwyczaj skupiamy się przede wszystkim na aspektach fizycznych treningu, takich jak ćwiczenie szybkości, wytrzymałości czy budowanie masy mięśniowej. Zupełnie zapominamy o trenowaniu naszego umysłu.

W czwartek gościliśmy instruktorkę jazdy konnej, absolwentkę naszej szkoły panią Julię Potasiak. Pani instruktor opowiadała na czym polega jej praca, jak należy opiekować się koniem i jakie atrakcje czekają wszystkich, którzy zdecydują się odwiedzić stadninę. Dzieci były bardzo aktywne i niezmiernie zaciekawione przedstawianym im tematem, zadawały bardzo dużo pytań, na które pani Julia cierpliwie odpowiadała.

Na podsumowanie tygodnia „Sportowcy czytają dzieciom” cała społeczność szkoły wysłuchała audiobooka pt. „Gorzka Czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” i na koniec czekoladowego dnia  na  uczniów czekała niespodzianka- fontanna czekolady. Do degustacji raczej  nikogo nie trzeba było namawiać. Wszyscy zajadali się pysznymi owocami, maczając je w tryskającej fontannie czekolady. Dzieci bardzo ucieszyły się z wyjątkowego czekoladowo- sportowego święta.

Ten tydzień był wspaniałą inspiracją dla uczniów, aby odkryć w sobie nowe pasje i zainteresowania. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za poświęcony czas, za podzielenie się z nami swoją sportową pasją oraz przeczytanie nam fragmentów swoich ulubionych książek.

sport00

sport5

sport6

sport7

sport8

sport10

sport14