Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka pod hasłem „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” (J. Korczak)

20 listopada jest szczególnie ważny dla wszystkich dzieci, bowiem tego dnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Mimo, iż jest to nowe święto, bo ustanowione 2014 roku, to dotyczy fundamentalnych praw wszystkich dzieci, bez względu na pochodzenie, kolor skóry czy wyznanie.

Szkolne spotkanie przeprowadzone było pod hasłem: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Prowadząca zajęcia p. Monika Szablewska w interakcji z uczniami przekazała, czym są prawa i obowiązki dziecka i dlaczego dzieci posiadają specjalne prawa. Uczniowie podawali przykłady znanych im, własnych praw.

Mówiąc o prawach dzieci, nie sposób było nie wspomnieć o patronie naszej szkoły- Januszu Korczaku, wielkim zwolenniku i polskim prekursorze działań na rzecz dzieci. Człowieku, który mówił i własnym życiem zaświadczał, że „Nie ma dzieci – są ludzie” oraz „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Krótko omówiono również Konwencję Praw Dziecka – międzynarodową umowę o prawach dziecka, która została uchwalona 20 listopada 1989 r. Polska, która była pomysłodawcą tej konwencji, ten dokument podpisała w 1991 r. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, jakie są najważniejsze akty prawne dotyczące dzieci w Polsce, a mianowicie: Konstytucja RP, Konwencja o prawach dziecka i Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.

Następnym zadaniem dla wszystkich było odgadnięcie zilustrowanych lub przedstawionych za pomocą krótkich sytuacji praw i obowiązków dziecka zawartych w ukrytych kopertach, które uczniowie musieli odnaleźć. Takich kopert z zadaniami każda grupa miała aż siedem. Każdy uczeń mógł sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą rozumienia otaczającego nas świata i relacji międzyludzkich, przypomnieć sobie najważniejsze fakty z życia naszego patrona szkoły- Janusza Korczaka oraz uświadomić sobie, jak ważna na co dzień jest potrzeba szacunku do drugiej osoby.

Na podsumowanie zajęć grupy zaprezentowały swoje prace. Pojawiły się tam zapisy najważniejszych dla nich praw oraz ilustracje z najpiękniejszymi cytatami Janusza Korczaka.

Kolorowe plakaty z przedstawionymi  prawami dziecka i rysunkami zostały wyeksponowane na górnym korytarzu szkoły.

msz2

msz3

msz4

msz5

msz6

msz8

msz9

msz11

msz12

msz13

Przedszkolaki również w tym dniu poruszyły tematykę swoich praw i obowiązków. Poprzez zabawę odgrywały scenki sytuacyjne, obejrzały filmik edukacyjny i dowolnie wypowiadały się o swoich prawach jak i obowiązkach. W tym dniu odwiedziła nas również mama Majeczki, która przeczytała dzieciom interesującą bajkę o kotu, który też miał swoje kocie prawa. Dzieci wspólnie z wychowawcą wykonały plakat i nauczyły się piosenki pt."Prawa Dziecka".

korcz5

korcz7