Nauczenie dziecka wartości jest najważniejszym zadaniem wychowawczym dla rodziców i nauczycieli. Nie rodzimy się ze znajomością wartości ani umiejętnością kierowania się nimi. Ważne więc jest zapewnienie wszystkim dzieciom warunków do uczenia się wartości.

W minionym tygodniu starszaki z naszego oddziału przedszkolnego realizowały temat „Uczciwość na co dzień”. W ramach zajęć zdalnych z wychowawczynią i rodzicami rozmawiały o prawdzie, uczciwości i kłamstwie, ustalały, jakie zasady powinny obowiązywać, aby każda gra i zabawa były uczciwe. Z pomocą rodziców wykonały Drzewo Dobrych Uczynków, przygotowały „list niespodziankę” dla swoich kolegów lub członków rodziny, z którymi nie mogą się spotkać z powodu epidemii. Uczyły się poprawnie adresować kopertę i przypomniały sobie drogę listu od nadawcy do adresata.

Wartości wynosimy przede wszystkim z domu, a przedszkole jest miejscem, które powinno wspierać rodziców przy ich wprowadzaniu. Należy nauczyć dzieci jak być przyzwoitym człowiekiem, jak budować dobre relacje z rówieśnikami i jak dokonywać właściwych wyborów.
Mocny system wartości i umiejętność kierowania się nim w życiu to najważniejszy kapitał, w jaki powinniśmy wyposażyć dziecko.

Dziękuję wszystkim dzieciom i rodzicom za nieustającą aktywność i wspólną pracę.

T. Szymańska

uczynki 1 kopia