Szkoła Podstawowa w Kuźni

dymna1

Za nami wyjątkowy dzień, a czy wszyscy wiedzą kiedy powstał? Nasze przedszkolaki już wiedzą :) 

Dzień Matki:

„W XVI  wieku w Anglii i Szkocji w czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono „Matczyną niedzielę” (Mothering Sunday). Był to dzień wolny od pracy i początkowo wiązał się jedynie z wizytą w kościele – matce, czyli w katedrze. Z czasem młode służące i parobcy zaczęli wyruszać do swoich domów, by przy okazji święta pobyć ze swoimi matkami. Synowie przynosili z sobą drobne upominki, a córki tak zwane matczyne ciasto. W Polsce Dzień Matki po raz pierwszy ogłoszono w roku 1923 w Krakowie. Święto mam jest obchodzone w wielu krajach świata , najczęściej w drugą niedzielę maja. W Indonezji mamy przyjmują życzenia tuż przed Bożym Narodzeniem, 22 grudnia, a w Tajlandii - w dniu urodzin królowej, obecnie przypadających 12 sierpnia. Tylko w Polsce Dzień Matki jest obchodzony 26 maja. Dzieci obdarowują wówczas swoje mamy laurkami, kwiatami i drobnymi upominkami. I niezmiennie obiecują, że już zawsze będą grzeczne”.

A Dzień Ojca:

„Obecnie w USA i w wielu innych krajach Dzień Ojca jest obchodzony w trzecią niedzielę czerwca. Włosi obchodzą go 19 marca, kiedy przypada wspomnienie Świętego Józefa, opiekuna Jezusa. W Niemczech o ojcach pamięta się w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego. Litwini składają im życzenia w pierwsza niedzielę czerwca, a Austriacy tydzień później. W Polsce po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzono w roku 1965 i ma on stałą datę, 23 czerwca”.

W naszym przedszkolu łączymy te dwa dni razem.

Najmłodsze przedszkolaki przygotowały dla rodziców wiersze i  kolorowe laurki.

My również przyłączamy się do tych życzeń i życzymy Wam kochani Rodzice wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta! 

 dymna2

 dymna4

 

dymna5

dymna6

dymna7

dymna8

dymna9

 dymna10

 dymna13