zapalmy światło

39 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku kierownictwo PZPR wprowadziło w Polsce stan wojenny. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Wówczas doszło do masowych zatrzymań działaczy „Solidarności”, a częścią codzienności stanu wojennego stał się widok wojska i czołgów na ulicach miast. Wojsko i milicja stosowały przemoc wobec społeczeństwa, były też ofiary śmiertelne. Polscy widzowie musieli przyzwyczaić się do widoku prezenterów w mundurach i zniknięcia z wizji wielu ulubionych aktorów. Obywatelom ograniczono swobodę poruszania się (m.in. wprowadzono godzinę milicyjną) i kontaktów (przez odcięcie telefonów i kontrolę korespondencji). Wiele osób pozbawiono prawa do wykonywania zawodu i obowiązywała cenzura. Wprowadzenie stanu wojennego napotkało ostry opór części społeczeństwa. Polacy organizowali strajki okupacyjne, demonstracje uliczne i kontynuowali walkę w konspiracji. Przeprowadzali akcje biernego oporu polegające miedzy innymi na stawianiu świeczek w oknach lub demonstracyjnych spacerach w czasie „Dziennika Telewizyjnego”. Wobec stopniowego wygasania przejawów buntu przeciw polityce władz w grudniu 1982 r. komuniści zawiesili, a w lipcu 1983 r. formalnie znieśli stan wojenny.

38 lat temu symboliczne światełko pojawiło się również w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie. W ten sposób solidarność z rodakami cierpiącymi w kraju wyraził papież Jan Paweł II.

W tym roku kolejna rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego przypadła w niedzielę. Uczniowie, rodzice wraz z nauczycielami naszej szkoły włączyli się do akcji społeczno-edukacyjnej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło Wolności” i 13 grudnia o godz. 19.30 zapalili symboliczne świece przed budynkiem szkoły.

światło wolności