Kocham frymuśną* polszczyznę.

*frymuśny-potoczne słowo oznaczające wymyślny, fantazyjny, niekonwencjonalny, nietypowy, wyróżniający się

Czy rzeczywiście mowa polska jest frymuśna? Nad tym problemem zastanawiali się na j. polskim uczniowie klas 6,7,8 z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Dowiedzieli się, że dla obcokrajowców wypowiedzenie niektórych polskich wyrazów np. Łódź, mężczyzna, to nie lada wyzwanie a język polski uważany jest za jeden z najtrudniejszych . Wynika to przede wszystkim z faktu, że występuje w nim wiele tzw. głosek szumiących, które są bardzo trudne do wymówienia dla kogoś zza granicy.

Nie brakuje także słów sprawiających ,,trudność” Polakowi np.

• najdłuższe słowo Konstantynopolitańczykowianeczka–mała mieszkanka Konstantynopola
  • gżegżółka(kukułka) to jedna z największych ortograficznych zmór będących koszmarem polskich dzieci podczas szkolnego dyktanda
  • Wymyślone przez Brzechwę zdanie ,,W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie"- istny łamaniec językowy.

Na koniec wszyscy zgodzili się z tym, że nasza polszczyzna nie jest łatwa, ale nie zamieniliby jej na żaden inny język. Stworzyli również projekty ubrań z ,,trudnymi” wyrazami oraz reklamę naszego języka ojczystego.

polszczyzna2

polszczyzna3