Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

Poniżej podajemy adresy poczty internetowej Waszych nauczycieli. Jeżeli macie możliwość, proszę wysyłajcie wykonane przez Was zadania do uczących nauczycieli. Oni są do Waszej dyspozycji, chętnie sprawdzą Wasze prace i wskażą Wam ewentualne pomyłki, pomogą w zrozumieniu problemu, jaki napotkacie. Proszę, przesyłajcie wykonane zadania w terminach i formie ustalonej z nauczycielem.

Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe (wystarczy skopiować link)

1. Epodreczniki.pl

2. Portal wiedzy dla nauczycieli

3. Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych

4. Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”

5. Portal lektury.gov.pl

6. Strona Centrum Nauki Kopernik

7. Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia

8. Strona Krajowego Biura Programu eTwinning

9. Serwis Ninateka

10. Serwis Muzykoteka Szkolna

11. Biblioteka Cyfrowa Polona

12. Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji

13. Serwis Telewizji Polskiej

14. Serwis Polskie Radio Dzieciom

15. www.matzoo.pl

16. www.pisupisu.pl

17. www.opiekun.pl;

18. www.domowyprzedszkolak.pl

19. www.lulek.tv

20. www.gralandia.pl

21. www.kiddoland.pl

22. dla starszych klas https://pl.khanacademy.org

23. www.pistacja.tv - lekcje matematyki

Biologia:

Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego.

1. Męski układ rozrodczy odpowiada za wytwarzanie plemników i ich umieszczenie w obrębie żeńskich narządów rozrodczych oraz wytwarzanie męskich hormonów płciowych.

2. Narządy rozrodcze męskie dzielimy na:
    a) zewnętrzne
    - prącie (wprowadzanie nasienia do dróg rodnych kobiety)
    - moszna (ochrona jąder)
    b) wewnętrzne
    - jadra (produkcja plemników i testosteronu)
    - najądrza (magazynowanie plemników)
    - nasieniowody ( transport plemników z najądrzy do cewki moczowej)
    - pęcherzyki nasienne i gruczoł krokowy (produkcja substancji warunkujących żywotność plemników)

3. Cechy i budowa plemnika:
    - jest bardzo mały
    - jest zdolny do poruszania się dzięki wstawce i witce
    - do komórki jajowej wnika tylko główka
    - na główce znajduje się akrosom zawierający enzymy, pozwalające na wniknięcie do komórki jajowej.

Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego

1. Żeński układ rozrodczy odpowiada za powstawanie i dojrzewanie komórek jajowych, produkcję żeńskich hormonów płciowych i jest miejscem rozwoju zarodka i płodu.

2. Narządy rozrodcze żeńskie dzielimy na:
    a) zewnętrzne
    - wzgórek łonowy
    - łechtaczka
    - wargi sromowe większe i mniejsze
    b) wewnętrzne
    - jajniki (powstawanie i dojrzewanie komórek jajowych, wydzielanie estrogenów i progesteronu)
    - jajowody (transport komórki jajowej i zygoty do macicy, zapłodnienie)
    - macica (rozwój zarodka i płodu)
    - pochwa (składanie plemników, kanał wyjściowy dla płodu)

3. Cechy i budowa komórki jajowej:
    - jest większa od plemnika
    - nie porusza się samodzielnie
    - posiada materiał odżywczy – białko
    - otaczają ją dwie osłonki: wieniec promienisty (zewnętrzna), osłonka przejrzysta (wewnętrzna).

4. Cykl miesiączkowy
    I faza
    - miesiączka (złuszczanie błony śluzowej macicy),
    - wydzielanie estrogenów przez dojrzewający pęcherzyk jajnikowy (Graafa),
    - rozwój błony śluzowej macicy pod wpływem estrogenów,

- owulacja (uwolnienie komórki jajowej z pęcherzyka Graafa.
II faza

- przekształcenie pęcherzyka Graafa w ciałko żółte,
- wydzielanie progesteronu przez ciałko żółte,
- pogrubienie, ukrwienie błony śluzowej macicy pod wpływem działania progesteronu.

W-F: PRZYKŁADY POGŁĘBIANIA AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

1. Ćwiczenia w domu dla dziecka

Przykładowe ćwiczenia to:

-trucht w miejscu

- pajacyki

-skłony (najlepiej na wyprostowanych nogach z prostymi plecami)

- skłony (prawa ręka do lewej stopy a następnie lewa ręka do prawej stopy)

-krążenia: kostek, kolan, bioder, nadgarstków i szyi

- naprzemienne przekładanie np. piłki pod kolanami

- przysiady

- siady z leżenia (,,brzuszki")

- podrzucanie np. piłki i łapanie jej

- siad skrzyżny i podrzucanie np. piłki

- siad skrzyżny, podrzucanie np. piłki, klaśnięcie w dłonie i złapanie

ĆWICZENIA POSTARAJ SIĘ WYKONYWAĆ DOKŁADNIE

2. Zdrowy styl życia to także spożywanie owoców i warzyw, a także soków owocowych i warzywnych o naturalnym składzie.

3. Pamiętaj o zasadach higieny.

4. Jeśli przebywasz na świeżym powietrzu pamiętaj o dobraniu stroju do pogody. Ćwiczenia jakie możesz wykonywać to np. ćwiczenia ze skakanką, rzuty np. piłką do celu, kozłowanie piłki.

3. Pogłębiaj swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia, zasad gier zespołowych, lekkoatletyki dzięki oglądaniu programów oraz kanałów o tematyce sportowej.

4.Możesz skorzystać z ciekawych ćwiczeń fizycznych z internetu (YouTube).