Szkoła Podstawowa w Kuźni

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły KORCZAK powstało w celu szeroko pojętego wspierania wszelkich inicjatyw podejmowanych w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kuźni.

Informacje o Stowarzyszeniu

KRS: 0000627125

REGON: 364905727

NIP: 6080110922

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

konto: 70840700030326046520000001

.......................................................................................................................................................................................................................................

 1  2

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły KORCZAK uzyskało 100% dofinansowania do projektu pn. „Przebudowa terenu na plac rekreacyjny” z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW 2014-2020, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „Wspólnie dla Przyszłości”.

Powstały w ramach projektu, plac rekreacyjny stworzył wraz z istniejącymi już na boisku szkolnym obiektami kompleks służący rozrywce i wypoczynkowi wszystkim mieszkańcom – od małych dzieci po osoby starsze. Miejsce to zostało utwardzone kostką brukową, na której narysowano kontury gier „podwórkowych” i linie miasteczka rowerowego, poprzez zastosowanie dwóch kolorów kostki brukowej stworzona została szachownica, zakupione zostały figury do szachów zewnętrznych, pionki do warcabów i mobilne znaki drogowe. Pojawiły się kosze na śmieci i ławki oraz altany z ławkami i stolikami. Zakupiona została także skrzynia chroniąca znaki drogowe przed warunkami atmosferycznymi.

W wyniku realizacji operacji powstało atrakcyjne miejsce spotkań, rekreacji i aktywnego wypoczynku, co pobudzi mieszkańców do większej aktywności fizycznej i intelektualnej oraz integracji międzyludzkiej i międzypokoleniowej na świeżym powietrzu.

Realizacja projektu wpłynie na zwiększenie zainteresowania mieszkańców wspólnym wypoczynkiem i rekreacją na świeżym powietrzu z możliwością rozwoju, zarówno fizycznego jak i intelektualnego. Mieszkańcy będą mogli doskonalić swoje umiejętności poruszania się w ruchu drogowym oraz rywalizować w grze w szachy, warcaby. Z racji na bliskość szkoły, jej uczniowie także będą mogli korzystać z placu, np. grając w gry czy doskonaląc umiejętność jazdy na rowerze i znajomość znaków drogowych podczas zdobywania karty rowerowej. Dzięki powstaniu utwardzonego placu, miejsc siedzących i zadaszonych stolików, pojawi się miejsce spotkań plenerowych, festynów, potańcówek. Imprezy te spowodują zacieśnienie relacji pomiędzy mieszkańcami, wzmocnienie więzi międzypokoleniowych, a także zachęcą ich do podejmowania wspólnych działań integracyjnych, rekreacyjnych i kulturalnych.

Celem zadania jest „zaspokojenie potrzeb mieszkańców w zakresie dostępu do infrastruktury rekreacyjnej poprzez utworzenie i udostępnienie miejsca odpowiedniego dla rozwoju aktywnych form wypoczynku i rekreacji, a także poprawy integracji i aktywności mieszkańców obszaru LSR”

zgodnie z

Celem ogólnym I. - Poprawa jakości życia, aktywizacja i integracja mieszkańców oraz promocja turystyki na obszarze LGD SWDP,

Celem szczegółowym I.2 - wzrost aktywności społeczeństwa w oparciu o obiekty infrastruktury społecznej, kulturalnej, sportowo-rekreacyjnej,

w ramach przedsięwzięcia – rozwijanie i/lub wyposażenie obiektów spełniających funkcje społeczne, kulturalne i sportowo – rekreacyjne.

DSCN0020

DSCN0024

DSCN0021

 DSCN0026

 

 ............................................................................................................................................................................................................................. 

 

Stowarzyszenie złożyło wniosek o dotację na projekt edukacyjny

“Polubić czytanie to łatwa rzecz”

do Fundacji PZU.

Wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Głównym założeniem projektu jest zorganizowanie szkolnej kampanii na rzecz przeciwdziałania spadkowi poziomu czytelnictwa oraz promowanie nawyku czytania w dobie rozwoju techniki komputerowej, telewizji i filmu. Pragniemy pokazać młodemu człowiekowi, że technologię komputerową można łatwo zaangażować w proces pogłębiania czytelnictwa. Zaplanowano szereg akcji, imprez i konkursów związanych z popularyzacją czytania książek, w tym udział w ogólnopolskiej akcji "Mądra Szkoła Czyta Dzieciom". 

Projekt będzie realizowany w dniach: 12 grudnia 2016r. – 2 czerwca 2017r.

 

 

 

KIERMASZ KSIĄŻEK

W dniach 5-16 grudnia 2016 r. odbywał się w naszej szkole kiermasz książek dostarczonych przez m. in. księgarnię z Tuliszkowa. Trzeba przyznać, że akcja ta cieszyła się ogromnym powodzeniem uczniów i rodziców, którym bardzo serdecznie dziękujemy za czynny udział w naszym przedsięwzięciu. Kiermasz odbył się w ramach projektu „Polubić czytanie to łatwa rzecz” współfinansowanego przez 

 

Sprzedaliśmy ok. 100 pozycji, co oznacza, że czytelnictwo wśród naszych uczniów i ich rodzin nie zamiera, a wręcz rozkwita. 

KONKURS KOLOROWANEK

 

 

W grudniu 2016 r. odbył się konkurs na najładniejszą kolorowankę do książki „Smok Paprok i prawdziwy paprok” autorstwa Doroty Mularczyk. Udział w nim wzięli uczniowie klas II – VI. Ich zadaniem było sporządzenie konturu rysunku  do przeczytanej bajki o Smoku Paproku. Spośród wszystkich prac naszych uczniów Pani Dorota Mularczyk wybrała pracę Majki Rogackiej z kl. IV. Rysunek Majki zostanie umieszczony w książce p. Mularczyk. Nasza uczennica zostanie nagrodzona w późniejszym terminie osobiście przez autorkę. Konkurs ten odbył się w ramach projektu „Polubić czytanie to łatwa rzecz” wspieranego przez

 

 

 

 Spotkanie autorskie

25 stycznia, odwiedziła naszą szkołę pisarka p. Dorota Mularczyk, autorka książek fantastyczno-przygodowych i bajek dla dzieci i młodzieży. Było to wydarzenie bardzo oczekiwane i teraz już gorąco omawiane i wspominane, a odbyło się w ramach projektu "Polubić czytanie, to łatwa rzecz" współfinansowanego przez Fundację PZU. Pani Dorota Mularczyk okazała się bardzo ciepłą osobą i wspaniałą gawędziarką. Spotkanie z gościem odbyło się w kilku grupach. Najpierw pisarka odwiedziła przedszkolaki – czytała im swoje bajki i opowiadała o tym, jak powstawały. Następnie pani Mularczyk spotkała się z uczniami klas IV – VI, którzy dowiedzieli się, jak wygląda praca pisarza i jak przebiega proces tworzenia opowieści. Swoje opowieści gość przeplatał historiami z życia rodzinnego, które często jest tłem tworzonych przez nią powieści i bajek. W trakcie zabawnej i ciekawej rozmowy pisarka proponowała lekturę swoich książek jako alternatywę dla komputerów i tabletów. W dalszej części dnia, odbyło się spotkanie z przedszkolakami i uczniami kl. II – III pt.  „Opowieści ze świata pszczół” o wspaniale zorganizowanej społeczności – prelekcja podparta prezentacją multimedialną, czyli ciekawe doniesienia o pszczołach i ich zwyczajach. Na koniec, wspólne z panią Mularczyk uczniowie zabawili się w twórców opowiadania podczas  zabawy „Pisać każdy może”.

Przy okazji swej wizyty pani Dorota Mularczyk wręczyła dyplom i obiecała autorski egzemplarz „Smoka Paproka …” Majce Rogackiej, która została wyróżniona w konkursie na kolorowankę do tej właśnie bajki.

W tym dniu można było także kupić książki z autografem naszego gościa np.  cz. I  „Magiczny świat tuż za płotem – Przejście 1”,  cz. II „Magiczny świat tuż za płotem – Przejście 2”, cz. III „Magiczny świat tuż za płotem – Przebudzenie Krzyżara”, cz. I  „Szkarada z głębi”, „Smok Paprok i prawdziwy paprok”, „Czarna mucha” czy „Jagódkowe pogotowie ratunkowe”.

Bardzo wdzięczni za tak ciekawy dzień uczniowie wręczyli pisarce podziękowanie.
 


 

 

                                                      Wyjazd do Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu

Kolejnym działaniem związanym z realizacją projektu "Polubić czytanie to łatwa rzecz ", wspieranego przez Fundację PZU, był wyjazd do teatru. 7 lutego uczniowie naszej szkoły udali się do Kalisza, do Teatru im. W. Bogusławskiego na spektakl "Czarodziejskie sztuczki". Sztuka oparta była na motywach baśni Wilhelma i Jakuba Grimm "Stoliczku nakryj się".Mimo wczesnej pory i mroźnej pogody, wszystkim dopisywał dobry humor ze względu na wesoły charakter przedstawienia. Największy aplauz wzbudziły kije-samobije, okładające i dające nauczkę oszukującym dobrego Janka oberżystom. Szczególną atrakcją były rozmowy inicjowane przez aktorów w trakcie spektaklu – dzieci bardzo się angażowały.Wszyscy poczuli ulgę, gdy, jak to w bajce bywa, wszystko dobrze się skończyło, zło zostało ukarane, a sprawiedliwość zwyciężyła.

 

 

 

 

 

Wycieczka do Biblioteki Publicznej w Pleszewie

Kolejnym etapem realizacji projektu "Polubić czytanie to łatwa rzecz" była wycieczka do Biblioteki Publicznej w Pleszewie, która odbyła się 28 lutego. Na miejscu mogliśmy zobaczyć, z jakich oddziałów składa się biblioteka oraz jak duży jest księgozbiór, zawierający książki, czasopisma i audiobooki. Dowiedzieliśmy się również, jakie działania podejmuje biblioteka, oprócz wypożyczania książek.

 Pani bibliotekarka zademonstrowała nam zastosowanie elektronicznej karty, którą posiada każdy czytelnik. Okazało się, że wszystkie książki spisane są w komputerze, a wypożycza się je poprzez zeskanowanie kodu kreskowego umieszczonego na tylnej okładce. Zachęcała nas do zapisania się i korzystania ze zbiorów biblioteki.

 

 

  

 

Wycieczka do redakcji gazety i drukarni

Kolejnym etapem realizacji projektu czytelniczego „Polubić czytanie to łatwa rzecz”, współfinansowanego przez Fundację PZU były wycieczki do: redakcji „Życia Pleszewa”, zakładu poligraficznego „Super Print”.

W dniu 22 marca 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Kuźni zwiedzili redakcję popularnego tygodnika, zapoznali się z pracą różnych działów, z pracą dziennikarzy, grafików oraz innych osób współtworzących każdy numer „Życia Pleszewa”. Wizyta ta była bardzo ciekawym doświadczeniem i niepowtarzalną okazją do poznania tajników powstawania gazety. Na koniec wszyscy otrzymali pamiątki i zrobili sobie wspólne zdjęcie.

 

Uczniowie odwiedzili także drukarnię „Super Print” w Pleszewie i dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat pracy drukarni, o nowoczesnych technikach drukowania, a także mieli okazję zobaczyć maszyny drukujące obrazy w różnych formatach. Uczniowie zostali bardzo miło przyjęci i obdarowani upominkami oraz zdjęciami, w tym ogromnym zdjęciem pamiątkowym do umieszczenia na ścianie.

W redakcji gazety ,,Życie Pleszewa"

 

 

W drukarni

Konkurs recytatorski ,,Przedszkolaki lubią wiersze"

W ramach projektu ,,Polubić czytanie to łatwa rzecz”  4 kwietnia odbył się konkurs recytatorski pod hasłem ,,Przedszkolaki lubią wiersze”. Celem konkursu była popularyzacja literatury dziecięcej wśród najmłodszych, dostarczenie przedszkolakom doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna utworów literackich, prezentacja umiejętności artystycznych dzieci.
Do konkursu przystąpiło 20 przedszkolaków w czterech kategoriach wiekowych: trzylatki, czterolatki, pięciolatki i sześciolatki. Jury podczas oceny wzięło pod uwagę dobór repertuaru, interpretację utworu, znajomość tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny.
  Jury miało bardzo trudne zadanie, gdyż dzieci bardzo się starały i pięknie recytowały przygotowane wiersze. Przyznało następujące wyróżnienia:

3- latki: Hania Frątczak, Jaś Reśliński, Antoś Frątczak

4-latki: Alicja Jabłońska, Kubuś Rogacki

5-latki: Dominik Ciekalski, Czaruś Jędraszak

6- latki: Emilka Olejniczak, Lenka Jabłońska, Mateusz Wiktorski

Wyróżnione dzieci otrzymały nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy i nagrody pocieszenia. Gratulujemy wyróżnionym uczestnikom konkursu a pozostałym dzieciom dziękujemy za udział!

  

W ramach projektu „Polubić czytanie to łatwa rzecz”, współfinansowanego przez Fundację PZU, realizowanego od grudnia 2016 r. przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły KORCZAK we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Janusza Korczaka w Kuźni, rodzice przedszkolaków, pod kierownictwem przedszkolanki Teresy Szymańskiej, przygotowali dla swoich pociech teatralną niespodziankę. W tajemnicy przed dziećmi przygotowali przedstawienie ,,Zamieszanie w Krainie Bajek”. Rodzice wcielili się w popularne bajkowe postaci. Zła Wróżka rzuciła swój czar i usunęła z bajek potwory i szkarady: Wilka, Smoka, Babę Jagę, Królową Macochę. Okazało się jednak, że bajki bez tych postaci, tracą swój sens i morał. Na pomoc przybywa więc Fantazja, która przywraca porządek w bajkach. Przedstawienie zachęcało dzieci do czytania i słuchania bajek i baśni oraz czerpania z nich mądrości. Na koniec wszyscy aktorzy-amatorzy wykonali piosenkę podczas, której zaprosili swoje pociechy na scenę, przekazując im słowa: ,,Trzeba wierzyć w bajki, trzeba wierzyć w cuda, bo jak w nie uwierzysz wszystko Ci się uda!”  Moment ten był bardzo wzruszających i w niejednym oku pojawiła się łza. Rodzice swoim występem bardzo zaskoczyli dzieci, było więc widać na ich twarzach zdziwienie, a potem radość i uśmiech. Każde z zapartym tchem wyczekiwało, kiedy pojawi się ich mama lub tata. Każda postać została zagrana wyjątkowo i oryginalnie. Doskonałą grę uzupełniały fantastycznie dobrane stroje.

 

 

herosi 1

herosi 2